
TITÁNOK HARCA: A LONGINES SPIRIT SZÉRIÁJÁBAN ÚJ MODELLEK JELENTEK MEG
Gaia és Uranosz görög istenek gyermekeiként születő titánok után kapta nevét a korrózióálló és mégis könnyű fém, XVIII. századi felfedezésekor. A Longines Spirit szériájában idén ősszel bukkannak fel a titán tokos verziók, komoly kihívás elé állítva a korábbi acél modelleket.
TOOL WATCH
A Spirit acél verziói 2020-ban kerültek a butikok és gondosan kiválasztott multibrand üzletek vitrinjeibe, a svájci márkával évtizedek, sőt az elmúlt évszázadok során együttműködő felfedezők, kalandorok vakmerő szellemiségét idézve fel. A tudós világjárók és pilóták eszköztárában nélkülözhetetlen és kiemelt fontosságú szerepet töltöttek be a pontos és megbízhatóan működő időmérők, amelyek képesek voltak ellenállni az olykor igencsak zord körülményeknek, továbbá gyakorta rendelkeztek olyan extra funkciókkal, melyek csak lazán kötődtek az aktuális idő kijelzéséhez.

Ilyen tudás a búvárórák elforgatható lünettája, ami a merülési idő nyilvántartását oldotta meg; a hosszúsági fok megállapítására alkalmas Hour Angle; vagy éppen a mai napig rendkívül közkedvet kronográf, ami valójában egy beépített stopper autóversenyzőknek, pilótáknak.
A Longines Spirit szériája a pilótaórák hagyományát viszi tovább, könnyen leolvasható számlappal, a környezeti hatásoknak ellenálló kivitellel és a látványosan túlméretezett, ezért a hideg pilótafülkében ülve kesztyűben is használható beállító koronával.
LONGINES SPIRIT TITANIUM

A rozsdamentes acél kollekció összesen 4 referenciaszámmal egészült most ki, maradva a bevált 40 (L3.810.1.53.6 és L3.810.1.53.2) és 42 milliméteres (L3.811.1.53.6 és L3.811.1.53.6) átmérőnél. Mindkét méret elérhető fémcsattal vagy szintetikus selyemből készített antracitszürke NATO szíjjal. A szíjakat könnyedén, akár saját magunk is cserélhetjük az intuitív kioldórendszernek köszönhetően.

A Longines tervezőmérnökei a Grade 5 típusú titán ötvözetet választották a tok alapanyagának, ezzel egy rendkívül kemény, mégis az acélnál jóval könnyebb anyagot kapunk. Színe is a szürke sötétebb tónusa, a nem csillogó, inkább matt felület kortárs, modern megjelenést biztosít az óra egészének.
A sötétszürke homokfúvott számlapon az arab számok és a kiemelkedő minőségre utaló csillagok meleg hatású arany színezése jó kontrasztot alkot és segíti a gyors, tévedésmentes leolvasást. A perc- és óramutató svájci gyártású Super-LumiNova® kitöltéssel rendelkezik, megoldva a kedvezőtlenebb látási viszonyok okozta problémát – és nem utolsó sorban nagyot dobva az esztétikumon.

A titán verziók legnagyobb újítása – az anyagválasztáson kívül – a dátumablak felszámolása. Az egyébként nem túl széles ablakot korábban 3 óránál nyitották meg a számlapon a dátum számára, de a nagyobb, 42 milliméteres változat esetében az arab szám így sem fért el teljes egészében. Bölcs döntéssel az egészet megszűntették, így „a kevesebb néha több” szabálya érvényesülhetett. A számlap szimmetrikussá vált és jobban fókuszál a mutatók által megjelenített pontos időre.

A kizárólag a Longines részére készített L888.4 jelű szerkezet COSC minősítést és szilícium hajszálrugót kapott. Az automata felhúzás maximálisan elérhető járástartaléka 72 óra, 25,200-as féllengésszám mellett. A 11½’’’ átmérőjű szerkezet 21 köves, a szilícium okán nem mágnesezhető, ami a laptopok és egyéb elektronikai készülékek által gerjesztett mágneses mező korában igencsak megnyugtató. Nem véletlen, hogy a Longines ezekre az óráira már 5 év nemzetközi garanciát tud vállalni.

A számlapot kívül-belül többrétegű tükröződésmentes bevonat borítja, s ezek annyira jó hatásfokkal végzik el feladatukat, hogy a mutatókat szinte meg tudjuk érinteni. Az összesen 6 valódi csavarral rögzített hátlapon földgömb és a Longines logóból ismerős repülő homokóra látható.
Luczay Szabolcs